Her Şeye Rağmen Aile Olabilmek

 

Şehir yaşantısının yorucu ve stresli temposu aile bireylerinin tümünü etkisi altına alıyor. Birbirleri ile etkin bir ilişki kurmakta zorlanıyorlar. Bir süre sonra aradaki açığı kapatmak daha da güçleşiyor. Çalışan anne-baba çocukları küçük yaşlarda ya evde bakıcı ile yada anaokullarında zaman geçiriyorlar. Bu yaşlar ebeveynlerinde en yoğun çalıştıkları dönemlere denk geliyor genellikle. Akşamları aile bireyleri bir araya geldiklerinde günün yorgunluğu, cep telefonları ile yapılan görüşmeler, televizyon, bilgisayar karşısında geçirilen zaman etkin iletişimi engelliyor. İlkokul çağlarında bu daha da belirginleşiyor. Hafta sonları çocukların daha başka beceriler kazanabilmeleri için bir koşuşturmaca başlıyor. Sosyal faaliyetlere katılabilmek için trafikte geçirilen uzun zaman dilimleri, uc uca eklenen programlar hem ebeveynleri hem de çocukları gerginleştirip, yoruyor. Bir de bakıyorsunuz ki zaman su gibi akıp geçmiş, küçük çocuklar ergen olmuşlar. Artık paylaşılan şeylerde gittikçe azalmış. Daha önce onlar sizden ilgi ve zaman talep ederken siz onlardan talep etmeye başlamışsınız. Gençlerin ilgileri farklılaşmış, eleştirileri artmış. Çağımız bilişim çağı, bilgiye çok çabuk ulaşabiliyorlar ancak bilgisayar önünde uzun zaman geçirmeleri bağımlılıklarını ve tahammülsüzlüklerini arttırıyor. Yaşıtları ile sanal ortamlarda kısa, yüzeysel bazen de gerçek olmayan ilişkiler kurabiliyorlar. Daha önce olduğu gibi onları kontrol etmekte zorlanıyorsunuz. Haklı olarak özlem, endişe gibi duygular yaşamaya başlıyorsunuz. İleride akademik başarıları iyi olsa bile hayat başarıları daha düşük, daha mutsuz, tatminsiz yetişkinlerle karşılaşabiliyoruz.

Aile bireylerinin birbirleri için etkin zamanlar yaratmaya özen göstermeleri çok önemli. Gelecek için anılar biriktirmeye, ortak ilgi alanları oluşturmaya şimdiden başlayabilirsiniz.

Onlara hayatla ilgili pratik bilgi ve deneyimlerinizi, korkularınızı, başarı ve başarısızlıklarınızı anlatmak için fırsatlar yaratın. Açık, net gerçek ilişkiler kurmak ilişkilerinizi sıcaklaştıracak, pekiştirecek kısaca olumlu yönde etkileyecektir.

YAZAR

Psikolog – Sevtap Çakmakçı

TARİH

08 Mayıs 2015
İlgili Yazılar