Kadın ve Cinsellik

Aşk ve cinsellik duygusal, düşünsel ve davranışsal boyutta iki kişi arasındaki etkileşim alanıdır. Yakınlık kurma bireyin kendisini karşındakine duygusal, düşünsel ve bedensel olarak açmasıdır. Kadın ve erkek olma hallerinin onayıdır, dokunmak ve cinselliği yaşamak değerli olma duygusunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Birlikteliklerin toplumsal anlamda cinsiyet rollerini de içeren, statüyü, sosyal gelişimi, nesiller var etmeyi, ekonomik gücü oluşturmayı, duygusal ve cinsel tatmini de içeren güç birliği vardır.

Cinsel yaşam da görülen sorunlar bu güç birliğini zayıflatan unsurlardan biridir.

Cinsel yaşam sağlığına bakışta belirleyici iki nokta göz önünde bulundurulmalıdır; 1- bedensel sağlık 2- psikolojik sağlık

Bedensel Sağlık:

– Anatomik gelişim

– Bedensel yeterlilik

– Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar

– Cinsel organların işlevselliği

Psikolojik Sağlık:

– Zihinsel gelişim

– Cinsel kimlik tanımı

– Ait olununan kültürel yapı

– Kendi bedenini tanıma süreci

– Bilgi düzeyi

– Öznel cinsel yaşam tarihi ( taciz, baskı vb.)

– Öznel cinsel deneyim tarihi ( Masturbasyon, flört vb.)

– Kendini ifade edebilirlik .

Kadının cinsel kimliğini geliştirmede, ifaded ,sağlık hizmetine ve bilgiye ulaşmadaki eşitsizlik yetişkin olarak aktif cinsel yaşamını da çarpıcı etkilemektedir. Kadın bedenini tanımamakta hatta ergenliğinde bedenine ilişkin meraklarının önü kesilmekte, kent te yetişen ve akademik başarıya yönlenmiş ’’ yönlendirilmiş’’ bireyler cinsel bilgi ve ilgileri kendileri adına ertelemişlerdir. İlgi ve bilginin eksikliği ile başlayan aktif yaşam vajinusmus dahil tüm sorunları bertaberinde getirmektedir. Orgazm olamama da bu sonuçlardan biridir.

Olumlu başlayan aktif cinsel yaşamda veya umut ve merakla başlayan aktif cinsel yaşamda ne oluyor da orgazm sorunu başlıyor;

Çiftler arasında ilşkinin içeriğinde ki uyumun bozulması

Karşılıklı cinsel ilginin kaybolması

Kadının şevişmeye dair talep ve redlerini söyleyememesi

Erkeğin bencil sevişmesi, yalnızca boşalma odaklı seks yapma

Erkeğin bu konuda konuşmaya açık olmaması

Kadının konuşmaya nereden başlayaağını bilememesi

Beden tanımanın her iki cins açısından da yetersiz olduğu

Bu şartlar altında kadın devam eden ilişkisinde sorun çıkmasın diye ‘’ Bir de bunu dert çıkarmayayım’’

Ya da orgazmı hiç tanımadığından talepkar olamama.

Talep edip bu konuda konuşmaya başladığında ; ilişkiyi kaybetmekten ,yeni şeyler öğrenmekten korku duyma halleri dolayısı ile öğrenilmiş davranışlarla orgazm taklidi yapma yolunu seçerler.

Kadın için uyaran ; istenildiğinin hissi ile başlar bu hissi yaratmak göz, söz ve önemsenme davranışını görmekle başlar. İstediği erkek tarafından dokunulmak, okşanmak, bedenin yeniden keşfedilircesine okşanması ve öpülmesi, zaman ayrılması, vajina ya degil onunla sevişilmesine önem verilmesi, klitoral uyarının önemsenmesi kadının orgazm olamasını sağlayan etkenlerdir.

Erkek için çıplak kadın bedeni cinsel uyaran teşkil etmektedir ama bir kadın için tanımadığı erkeğin çıplak bedeni hiç bir uyaran teşkil etmeyecektir. Bu kadar net bir ayrımla, sekse, cinselliğe yaklaşım farkınıda getirmektedir. Ama cinsel ilişki iki kişinin yaptığı bir dansttır bu dansta adımlar iki kişinin isteği ve talebi uyumlanır, ritim de birlikte belirlenirse keyif mümkün olur. Tek taraflı boşalma endeksli sekse teknik boşalmadan öteye geçmez ve keyiften söz edilemez.

Kadınlar bedenlerini önemsemeliler, öğrenmeyi bedenlerini keşfetmeyi ertelememeli, masturbasyonun bu keşifteki yerini unutmamalılar. Eşleri ile konuşmaktan ve cinsel yaşam kalitesini artırmak için birlikte yeniliklere açık olmalılar.

Cinsellik devrimci, yeniden ve yeniden yapılandırılabilir bir alandır.

YAZAR

Klinik Psikolog – Ayşe Kayhan

TARİH

27 Nisan 2015
İlgili Yazılar