Menopoz: Kadınlar İçin Yeni Bir Dönem

Uzaktan bakıldığında, her kadının yaşayacağı , hayatın kaçınılmaz bir dönemi aslında. Ancak ön belirtiler başlayıp akran kadın arkadaşlar menopoza girmeye başladıkça bakışımız değişiyor. Kişisel menopoz hikayelerine daha çok kulak kabartır oluyoruz. Zengin içerikli filmler gibi, mizahı ve dramı bir arada barındıran, tarifi zor ve çok kişiye özel bir süreç menopoz.

Döneme yüklenen anlamlar negatif çünkü her kadının üretken ve şaşaalı kadınlık döneminin sonu gibi algılanıyor. Menopoz sahne aldığında Afrodit’ten beri kadınlığa atfedilen güzellik, zerafet, doğurganlık, güçlülük ve yaşam enerjisi gibi değerleri yeniden gözden geçirip kurgulamak gerekiyor.

Yeni duruma adapte olmak, yani giderek azalan ve sonunda bünyeyi terk eden östrojen’in yokluğunu kabul etmek ve süreci yönetmek gerekiyor.

Menopoz her ne kadar biyolojik olarak üretken dönemin sonu olsa da yeni, bambaşka üretimlerin olduğu bir olgunluk döneminin de başlangıcı.

Modern dünyanın sağladığı olanaklarla uzayan ömürler düşünülecek olursa kadın yaşamının oldukça uzun bir dönemi neredeyse ömrün üçte birinden fazlası menopozda geçiyor.

Bu yeni dönem elli küsur yıllık birikim, yaşam tecrübesi, üretimler, kararlar ve seçimlerle zenginleşen kadın kimliğinin belirlendiği bir dönem. Hayattan beklentilerin ve hayata neler verilebileceğinin netleştiği parçaların birleştiği bir farkındalık dönemi. Bu da yeni keyifler keşfetmek ve zenginleşmek için çok doğru bir zaman.

Bu durumda, şahane hizmetlerinden ötürü östrojene dolu dolu teşekkür etmek ve yeni döneme hoş geldin demek yapılacak en akıllıca iş.

Tüm kadınlara en içten sevgilerle…

YAZAR

Psikolog – Sevtap Çakmakçı

TARİH

10 Mayıs 2015
İlgili Yazılar