Yavaşla, Fark Et, Zaman Ayır!

 

YAVAŞLA, FARK ET, ZAMAN AYIR!

  1. yüzyıldayız, metropolde yaşıyoruz, hedefimiz ve sorumluluklarımız var. Bizden beklenenler, daha da önemlisi bizim kendimizden beklediklerimiz var.

Profesyonel hayatımız, özel yaşamımız, üyesi olunan sosyal kulüpler, hobiler, meslek dernekleri, sosyal sorumluluklar, gönüllü katılımlar, okul aile birlikleri, spor kulüpleri  yetişmek zorunda kaldıklarımızdan bazıları.  Bu sayılanlar hala üretken yaşında olan ve mesleğinde uzman olmuş ya da orta ve üst düzey yönetici olan kent insanının “oyunda kalmak” için  katılmak durumunda olduğu etkinlikler.

Düşünün, bütün bu birbirine benzemez ama imajınızı bütünleyen ve besleyen etkinliklere zaman ayıracaksınız. Hadi diyelim ki zamanı çok iyi yönettiniz biraz da uykunuzdan fedakarlık ettiniz ve yukarıda sayılanların bir çoğunu hayata geçirebildiniz.  Asıl yorucu olan zihninizdeki yapılacaklar listesine sürekli eklenen yeni maddeler ve yetişemediğinizde zihninize üşüşen negatif iç konuşmalarınız ve otomatik düşünceleriniz. Bunlarla nasıl baş edeceksiniz? İnsan bünyesi bunları bir müddet tolere edebilir. Zira yukarıda sayılanlardan bir kaçını yaptığınız durumda kendinize verdiğiniz onay ve yaşadığınız tatmin direncinizi yükseltecektir. Ama ya bu koşuşturma esnasında kaçırdıklarınız, yaşanamayan “an”lar, paylaşılamayan sıradan mutluluklar, biriktirilemeyen anılar…

Acaba bir an durup düşünmek mi gerek. Bir müddet sonra ”keşke” ile başlayan cümleler kurmadan  yavaşlamaya karar vermek mi gerek ?

Fark etmek  bir şeyleri değiştirmek için ilk adım.

Sadeleşmek, kendinizden beklentilerinizi makul düzeye indirmek, anın farkına varmak. Hayatınıza eşlik eden yol arkadaşınızın, büyümekte olan çocuğunuzun, yaşlanmakta olan anne-babanızın farkına varmak… Belki de bu koşuşturma içinde yaşarken, başka bir deyişle oyunu kuralına göre oynarken, ara sıra da olsa bütün sosyal rollerimizden sıyrılarak  kendimize ve sevdiklerimize zaman ayırmak ruhsal bütünlüğümüzü korumak için verebileceğimiz en etkili karar olacaktır. Yavaşlayın, fark edin ve hayata zaman ayırın…

YAZAR

Psikolog – Sevtap Çakmakçı

TARİH

30 Mayıs 2015
Related Projects