Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Cinsellik, insanın yaşamının en doğal parçalarından biridir. İnsanların biyolojik yapısı, psikolojik ve sosyal yapısı gibi boyutların yanında cinsellikte kişiliği oluşturan önemli yapılardan biridir.
Biyolojik olarak bireylerin sahip olduğu bir cinsle güç ve yapı bulunmaktadır. Cinsellik çocukluktan itibaren oluşmaya başlayan ve keşfedilen bir süreçtir. Bu süreçte yaşanan sorunlar ve deneyimler insanın cinsel kimliğini oluşturmaktadır.
Kimi bireylerde cinsel işlev bozukluğu hastalıkları oluşabilmektedir. Bu cinsel işlev bozuklukları genelde psikolojik kökenli sorunlardır ve çözümü mümkündür. Cinsel konularda yetersiz bilgi alınması, depresyon gibi sorunlar cinsel işlev bozukluğu nedenleri arasında yer almaktadır. Cinsel işlev bozukluğunun belirtileri; cinsel uyarılma bozuklukları, orgazm bozuklukları, cinsel ağrı ve arzu bozukluklarıdır.
Cinsel işlev bozukluğunun psikolojik nedenleri:

Cinsel deneyim eksikliği,
Yanlış ve eksik cinsellik eğitimleri,
Aile yapısı,
Cinsel taciz ve travmalar,
Eşler arasındaki sorunlar,
Eşcinsel olunmasına rağmen karşı cins ile ilişkiye girilmesi.
Tüm bu psikolojik nedenler, cinsel işlev bozukluğu tedavisi ile çözümlenmektedir. Burada en önemli nokta bireylerin bu sorunu gerçekten çözmek istemeleridir.
Bazı antidepresanlar cinsel işlev bozukluğuna neden olmaktadır, bu nedenle cinsel işlev bozukluğu yapmayan antidepresanların kullanılması önerilmektedir.
Kadın cinsel işlev bozukluğu, genellikle katı ahlaki kurallar ve deneyimsizlik nedeniyle oluşmaktadır. Erkeklerde cinsel işlev bozukluğu ise, yetersizlik sorununa dayanmaktadır. Tüm bu sorunların çözümüne profesyonel destek alarak kolayca ulaşabilir, cinsel hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Sizler de sorunlar yaşıyor ve çözüm bulmak istiyorsanız randevu için: 02164180260