Psikiyatri nedir?

Psikiyatri ruhsal ve zihinsel hastalıkların tedavisini üstlenen bilim dalıdır. Psikiyatride bireylerin dış veya iç etkenler ile yaşadığı sorunlar sonrasında oluşan akıl hastalıklarını tespit edilerek tedavileri gerçekleştirilmektedir. Ruhsal bozuklukların tanısı oldukça zorlu bir süreç sonrasında konulmaktadır. Kişinin ruhsal bozukluğa sahip olduğunu kabullenmesinin aldığı uzun süreç sonrasında, psikiyatriye başvurulması üzerine tedavi yöntemine karar verilir. Psikiyatri tedavileri kişisel uygulanan tedavilerdir. Ruhsal hastalıklar genel geçer kuralları olmayan bir hastalıktır. Her bireyin yaşadığı ruhsal bozukluk ve bu bozuklukların davranışlarına yansıması farklı şekilde gerçekleşir. Bu farklılık bireylerin tedavilerinde izlenecek yolu ortaya çıkarmaktadır. Psikiyatri doktorları öncelikle bireylerin ruhsal sorunlarının ne düzeyde olduğuna karar vermek durumundandır. Bu ruhsal bozukluk düzeyi bireyin tedavi yöntemini ve ilacının dozunu belirlemektedir.
Psikiyatrik sorunlarda kesinlikle doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanımına başlanılmaması gerekmektedir. Toplum içerisinde yaygın bir alışkanlık olan yakınlarının ilaçlarını kullanmak, özellikle psikiyatri sorunlarında oldukça risklidir. Psikiyatri tedavileri kesinlikle alanında eğitim almış uzman doktorlar eşliğinde gerçekleştirilmelidir.
Kendinizin veya yakınlarınızın psikiyatrik sorunlar yaşadığını düşünüyorsanız bu ruhsal bozukluklar davranışlarını etkisi altında almadan doktora başvurmanız gerekmektedir.

Psikiyatrist kimdir?

Psikiyatrist, psikolojik sorunlar yaşayan ve psikolog tedavisi ile kontrol altına alınmayan ruhsal bozuklukların tedavisini gerçekleştiren, psikoloji ve psikiyatri alanında eğitim almış hekimlerdir. Psikiyatristler tüm psikolojik tedavi evrelerine hakim olmalı ve empati yetenekleri gelişmiş olmalıdır. Bireylere karşı anlayışlı psikiyatristlerin daha başarılı olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle psikiyatristinizi seçerken öncelikle eğitimine daha sonra da size karşı olan yaklaşımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ruhsal bozukluklar tedavisi zor hastalıklar olduğundan bu zorlu yola sizleri anlayacak ve destek olabilecek psikiyatristler ile çıkmanız sizleri rahatlatacak ve sonuca daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır.

Psikiyatriste neden ihtiyaç duyulur?

Yaşanan ağır depresyonlarda bireyler ruhsal bozukluklarının davranışlarına yansıması ile hem kendilerini hem de çevrelerini zor durumda bırakırlar. Bu tür durumlarda psikiyatristlere başvurulması gerekmektedir.
Depresyon nedenleri:
-Genetik etkenler
-Çevresel Etkenler-Sosyal Etkenler
-İlaç Tedavilerinin Yan Etkileri
-Çocukluk Evresinde Yaşanan Ağır Travmalar

Şizofreni de, psikiyatrların tedavi alanına giren en önemli ruhsal bozukluklardan biridir. Şizofreni hastalarının mutlaka psikiyatrlardan destek almaları gerekmektedir. Şizofreni, erkeklerde 15-20, kadınlarda ise 20-25 yaş aralıklarında görülmektedir. Şizofreni tedavisi ile şizofreni hastalarının hayatlarına devam etmesi ve kendilerine uygun bir işte çalışmaları mümkündür. Şizofreni hastalarını hayata kazandırabilmek için öncellikle bir psikiyatr desteği alınmalıdır.

Psikiyatri ilaçları nasıl kullanılmalıdır?

İlaç tedavileri yaygınlaşmadan önce, psikiyatrik sorunlar, müzik, hipnoz, masaj ve büyü gibi içerisinden çıkılamayacak bazı tedavi yöntemleri ile tedavi edilmeye çalışılmaktaydı.
Sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler sonrasında, psikiyatrik sorunları tedavi edecek ilaçlar üretilmiştir. Günümüzde alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, depresyon, şizofreni, hiperaktiflik gibi birçok hastalık psikiyatri ilaçları ile tedavi edilebilmektedir.
Bu ilaçların kullanımına karar verilebilmesi için öncelikle bireylerin psikiyatristlere başvurması gerekmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, ruhsal davranış bozukluklarında doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı kesinlikle yapılmamalıdır. Böyle bir risk alınması hastalıkların ilerlemesine ve içerisinden çıkılamayacak bir hale gelmesine sebep olmaktadır.
Bireyler psikiyatriste başvurarak öncelikle ruhsal bozukluklarının tanısını koydurmalıdır. Bu tanı sonrasında hastalığın seviyesi belirlenerek kişiye en uygun ilaç psikiyatristi sayesinde belirlenmelidir.
Psikiyatri ilaçları tedavi edici oluğundan kullanım süresi de oldukça önemlidir. Psikiyatri doktorları bireylerin hastalık düzeylerine göre belirli bir süre için ilaç kullanmasını uygun görmektedirler. Psikiyatri ilaçları genellikle tedaviye yakın süreçte dozları yavaş yavaş azaltılarak bırakılmaktadır. Ani ilaç bırakılması hastalıkların yeniden ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Psikiyatri ilaçları kullanan bireylerin, ilaçlar dışında günlük yaşantılarına da dikkat etmeleri gerekmektedir. Psikologlar hem ilaç kullanımı hem de günlük hayatını düzenlemesi önermektedirler.
Psikiyatri ilaç çeşitleri:
-Antidepresanlar: Psikiyatri alanında en çok kullanılan ilaç türlerinden biridir. Ruhsal bozukluklara göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Psikiyatristler bu çeşitler içerisinden hastasına en uygun olanı seçerek kullanım süresini ayarlamaktadırlar. Örneğin, bazı antidepresanlar uyku uyumaya yardımcı olurken, bazıları da bireyleri daha dinç tutarlar. Bazı antidepresanlar ise, kilo alımını hızlandırırken, bazıları kilo alımını yavaşlatmaktadır. İşte tüm bu özellikler bizlere psikiyatrik ilaçların ne kadar öznel olduğunu göstermektedir.
-Antipsikotikler: Şizofreni, ileri depresyon gibi daha ağır ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan psikiyatri ilaçlarıdır. Antipsikotik ilaçların yan etkileri bulunduğundan kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
-Duygudurum dengeleyicileri: Duygudurum bozuklukları yaşayan hastalar tarafından kullanılmaktadır. En çok kullanıldığı psikoterapik sorunlar ise, bipolar hastalığı ve manik depresif bozukluklarıdır.
-Bağımlılık Tedavisinde Kullanılan İlaçlar: Son olarak psikiyatri ilaçlarının bağımlılık hastalıkları için kullanılanlarından bahsetmek isteriz. Uyuşturucu bağımlılıklarında sıklıkla kullanılan bu ilaçların kullanım süresi kesinlikle doktorlar tarafından belirlenmelidir. Bağımlılık aşamalarına göre çeşitli ilaçlar ile desteklenir ve tedaviyi gerçekleştirir.

Psikiyatri ile ilgili diğer bilgiler:

Psikiyatr konusunda online psikiyatri kanallarından bilgi alınabilmektedir. Online psikiyatri kanalları üzerinde, psikiyatrik testler bulunmaktadır. Bu testler bireylerin kendi psikolojilerini sınamalarına yardımcı olarak, yaşadıkları sorunlara çözüm bulmalarının ilk aşamasına destek olurlar.
Bir Psikiyatristin Not Defteri adlı kitap ise, psikiyatri denince akla ilk gelen kitaplar arasındadır.  Psikiyatri hastalarını anlamak ve destek olmak için kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

Psikiyatrik hastalıklara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden sağlıklı bir tedavi için, İstanbul psikiyatri tedavisi, Ankara psikiyatri tedavisi, Bursa psikiyatri tedavisi, İzmir psikiyatri tedavisi merkezlerine başvurabilir, sorunlarınıza kalıcı çözümler bularak hayatınıza güzelleştirebilirsiniz.