Anne Baba Ne İster

 

Her anne baba çocukları için en iyi şeylerin gerçekleşmesini ister. Onun için de hata yapmaktan çok korkarlar. Mutlu, sağlıklı, neşeli, akıllı birer çocuk yetiştirmek hayali kurarlar. Ama sonuç hiçbir zaman istedikleri gibi olmaz.

Çocuklarını yetiştirirken kendi gerçekleştirmek istedikleri hayallerini baz alırlar. Yoksa sadece kişiliklerine uygun hayaller mi kurarlar bilinmez. Bazen ikisi birbirine karışır. Ama artık onlar büyüdükçe kontrol de elden kaçar. Bu durum ailenin paniklemesine neden olur. Artık onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, anne babasına hayran olan ilkokul çocuğu gitmiş yerine onların söylediklerine karşı çıkan, onları beğenmeyen, kontrol edemedikleri genelde mutsuz, agresif bir ergen gelir.

Ailenin yerini arkadaşlar ve gelir geçer hevesler alır. Daha sonra ise cinselliğe karşı ilgi artar. Genç artık daha fazla kendine dönmüştür. Aile ile paylaşımlar yok denecek kadar az olur.

Aile daha çok bilgi sahibi olmak istedikçe, kontrol kurmaya çalıştıkça aralarındaki çatışma artar. Aslında bu dönemler gençler için en zor dönemlerdir. Bir yandan aile, bir yandan akademik başarı ve diğer yandan hormonları ile uğraşmak zorundadır. Anlaşılmadığını düşünür… Hayat çok zor ve ağır gelmeye, kendini yorgun hissetmeye başlar.

İçinde yaşadığımız ülkedeki sınav sistemleri de genci daha da zor durumda bırakır. Mesleki kimlik kazanmak, bu anlamda kendini tanımlamak ve onay almak ister. Ailelerin destekleyici ve anlayışlı tutumları gence yardımcı olurken, koruyucu ve baskıcı tutumlar, kendi görüşlerini empoze etmeye çalışan konuşmalar gencin aileden uzaklaşmasına neden olur.

Bu dönemler ve zorluklar sağlıklı atlatılırsa gençler ilişkilerinde almak kadar vermeyi de bilen, sorumluluk alabilen, serüven ve arayış arasındaki farkı ayırt edebilen birer yetişkin olarak hayata atılabilirler.

YAZAR

Psikolog – Emir Erünsal

TARİH

29 Mayıs 2015
İlgili Yazılar