Anoreksia-Bulimia

Moda denilen şey yaşamımızın her alanını etkiliyor. Giysiler ince bedenlere göre tasarlanıyor sanki “Fit olmak” zayıf görünmek “O beden” çılgınliğına kadar uzandı günümüzde.

Ancak beden imgesinin değistiği ergenlik çağıındaki gençler için medya ve toplumdaki benzer dayatmalar yeme bozukluklarına kadar gidebiliyor.

Anoreksia hastanın vücut ağırlığını ve biçimini yanlış değerlendirmesi, kilo almaktan aşırı korkma gibi belirtilerle görülen bir rahatsızlıktır. Kızlarda görülme sıklığı erkeklere oranla daha fazladır. Daha çok 12-18 yaşları arasında görülür. Eğer genç insan yaşının gelişimsel normlarına uygun bedene sahip değilse ya da sosyal çevresinden olumlu tepkiler alamıyorsa kendi bedenine kimliğine yönelik algıları olumsuz olabilir. Bu durum süreklilik gösteriyorsa yemek yememe ya da aşırı yeme davranışından sonra yediklerini çıkarma şekline dönüşebilir.

Psikoanalitik görüşe göre de anne –çocuk ilişkisindeki (aşırı koruyuculuk, kuralcılık, fazla iç içe olma gibi) bozukluklar sonucunda ego defektleri ortaya çıkabilir. Kendi bedenlerini denetleyemediklerini düşünen ailelerine onların isteklerine göre hareket etmediklerini ispatlamak, otonomi duygusunu kazandıklarını gösterebilmek için böyle bir yola başvurabilirler. Ayrıca yeni ortaya çıkan cinsel dürtüleri gencin kabul etmekte zorlanması durumunda da yeme bozuklukları görülebilir.

Yememe davranışı süreklilik kazandığında ilgi ve enerjiler başka yönlere kaydırılmaya çalışılmalı ve profesyonel yardım alınmalıdır.

YAZAR

Klinik Psikolog – Deniz Sevinç

TARİH

03 Nisan 2015
Related Projects