BOŞANMA

Dünyanın farklı bölgelerinde, ülkelerinde her gün binlerce insan evleniyor ,birlikte yaşamaya karar veriyor , bir o kadarı da hayatlarını ayırmaya yani boşanmaya

Uzaktan bakıldığında çiftlerin birleşmesi ve ayrılması çok geniş bir başlık altında toplanabilirmiş gibi gözükse de, bu sadece istatiksel bir  veri olarak mümkün. Çünkü bazı evrensel benzerliklere rağmen her ilişkinin hikayesi biricik ve kendine özgü.

Son zamanlarda boşanma/ayrılık kararı almasına rağmen birlikte yaşamaya devam eden çiftlerin sayısı artıyor. Bunun birçok nedeni olabilir ;eğer varsa çocukların örselenmesinden korkmak, ekonomik nedenler, yeni durumun yaratacağı risklerden korunmak, nedenlerden bazıları. Modern çağda birçok kavramın içinin boşalmış olması da başka bir neden.  Bir de resmen, yasalar önünde boşanma gerçekleşse bile duygusal olarak boşanamayan çiftler de az değil. Kimi zaman alışkanlıklar ya da bağımlı kişilik özellikleri nedeniyle , takıntılı düşüncelerin yönettiği ilişkiler başladıkları kadar kolay bitemiyorlar.

İki kişinin bir ilişkiyi başlatması ve sürdürmesi sorumluluk almayı gerektiren, özveri isteyen karşılıklı dinlemeyi, konuşabilmeyi gerektiren esaslı zor bir iştir. Ancak asıl zor olan ve olgunluk gerektiren o ilişkiyi zamanı geldiğinde ve  her yol denendikten sonra, bitme sinyallerini doğru okuyup ,çözüp saygılı bir şekilde bitirebilmektir . Çoğu zaman birikmiş hikayelerin ağırlığı, herkesin kendi farklı açısından meseleye bakma ısrarı , ilişkilerin sağlıklı bir şekilde bitmesi önünde en büyük  engel oluyor.  Oysa kişilerin kendi bireyselliklerini bazen  biraz sancılı da olsa keşfedip kabullenmeleri, hatalı ve işlevsel olmayan düşünceleriyle yüzleşebilmeleri ,meseleyi yılan hikayesine döndürmeden  çok daha kısa zamanda halletmelerini sağlayabilir.

İçinde iyi niyet, anlayış,bağlılık,sadakat ve sevgi olan bir ilişkinin zorlukları aşması çok daha kolay olacaktır.Oysa zaten bitirilmiş bir ilişki içinde hala varolmaya çalışmak birbirlerinin hayatlarına ipotek koymak anlamına gelir ki bu da o ilişki içindeki hiç kimsenin yararına olmaz.

İlişkinin kalitesi çok da bozulmadan ayrılabilme ya da sağlıklı ayrışabilme için bu doğrultuda zaman harcayıp gerekiyorsa bir uzman yardımı ile hırpalanmadan bu işi bitirebilmek ilişki içindeki herkes için en doğrusu.

YAZAR

SEVTAP ÇAKMAKÇI

TARİH

31/12/2015

Related Projects